A Gmail méltán a világ egyik legnépszerűbb online e-mail szolgáltatása, éppen ezért első számú célpontja a hackertámadásoknak. Google-fiókunk, ezen belül különösen a Gmail rengeteg olyan adathoz biztosíthat hozzáférést, amely a későbbiekben összetettebb adathalász támadásokra is felhasználható ellenünk, vagy akár közvetlen anyagi kár okozására is alkalmas lehet. Az alábbiakban néhány hasznos módszert ismertetünk, amellyel ellenőrizhetjük, hogy illetéktelenek is hozzáférnek-e Gmail-fiókunkhoz.
Gyanús eszközök, belépési helyszínek ellenőrzése
Ha gyanús, hogy valaki betört a Gmail fiókunkba (és ezáltal minden más, hozzá kapcsolódó Google szolgáltatásba), kezdjük mindig azzal, hogy legörgetünk a postafiókunk megnyitása után a bejövő üzeneteknél az üzenetlista aljára, a ‘Legutóbbi fióktevékenység’ részhez a jobb alsó sarokban.
A legutóbbi fióktevékenység megnyitása
Kattintsunk a mellette vagy alatta megjelenő ‘Részletek’ linkre. Kattintás után egy felugró ablak jelenik meg, amelyen látható lesz: az összes közelmúltban történt fióktevékenységünk, beleértve az IP címeket és a böngészőtípusokat is.
Ebben a listában mindazok a helyek szerepelnek, ahol a Google fiókunk aktív használatában volt. Ha találunk közöttük ismeretlent, kattintsunk a ‘Biztonsági ellenőrzés‘ linkre. Itt megnézheted, hogy mely eszközökön van aktív a Google fiók használatban.
A biztonsági ellenőrzés kiválasztása
Jelszóváltoztatás után a rendszer minden eszközről és helyszínről kijelentkeztet, kivéve arról az eszközökről, amelyet a bejelentkezés során azonosításra használunk, illetve néhány olyan eszközről, ahol harmadik féltől származó alkalmazások férnek hozzá a fiókhoz. Ha ezeken is ki szeretnénk jelentkezni, keressük fel a Google Support oldalt, és kattintsunk a ‘A harmadik féltől származó alkalmazások és szolgáltatások megtekintése’ linkre.
A biztonsági ellenőrző oldalon található a ‘Legutóbbi biztonsági tevékenység‘ opció is. Ezt a listát ellenőrizve láthatjuk, hogy van-e olyan eszköz, amelyik ismeretlen számunkra. Ebben az esetben kattintsunk a ‘ismeretlen tevékenységet lát?‘ gombra, és változtassuk meg a jelszavunkat.
Legutóbbi biztonsági tevékenységek ellenőrzése
A fentieken túl érdemes még a Google ‘Biztonságos böngészés‘ funkcióját is beállítani. Ehhez a Google böngésző jobb felső sarkánál a három pöttyre kattintsunk, ez után válasszuk ki a ‘Beállítások‘ opciót, a megnyíló bal oldali menüsorból az ‘Adatvédelem és biztonság‘-ot majd ‘Biztonságos böngészés‘ lehetőségre kattintsunk és végezzük el a szolgáltatás aktiválását.
fotó: pexels.com