
A zsarolóprogram (másnéven ransomware) olyan kártékony szoftver, amely titkosítja számítógépünkön vagy akár külső adathordozóinkon tárolt fájljainkat, és megakadályozza, hogy hozzáférjünk addig, amíg nem fizetünk ‘váltságdíjat’ a feloldásukért. Ha számítógépünk hálózatra csatlakozik, a zsarolóprogram továbbterjedhet más eszközökre és tárhelyekre is.
Hogyan fertőződhet meg számítógépünk zsarolóprogrammal?
Ennek számos módja van a legismertebb lehetőségek a következők:
- Megtévesztő weboldalak felkeresése. Ezek a weboldalak az eredetihez megtévesztésig hasonlóak, de tartalmukat tekintve alkalmasak kártékony szoftverek telepítésére a felhasználók számítógépén.
- Nem várt e-mail csatolmányok megnyitása, különösen, ha ismeretlen feladótól érkeznek.
- Káros linkek megnyitása e-mailekben, közösségi médiában (Facebook, Twitter stb.), azonnali üzenetekben vagy SMS-ben.
Hogyan tarthatjuk biztonságban számítógépünket a támadásokat megelőzendő?
- Frissítsük rendszeresen a Windows operációs rendszert – mindig telepítsük a legfrissebb biztonsági javításokat.
- Kapcsolja be a Windows biztonsági beállításait (víruskereső, tűzfal) – segít megakadályozni a vírusok és kártevők bejutását.
- Telepítsünk ransomware ellen védelmet nyújtó speciális biztonsági szoftvert számítógépünkre, pl. a Malwarebytes termékét.
- Mentsük a fontos fájlokat a Microsoft OneDrive-ra – a OneDrive beépített zsarolóprogram-ellenes funkcióval és fájlverziók visszaállításával rendelkezik.
- Használjunk biztonságos, modern webböngészőt – pl. Microsoft Edge.
- Indítsuk újra rendszeresen a számítógépét – legalább heti egyszer, hogy a rendszere naprakész maradjon.
A legfontosabb, hogy soha ne fizessük ki a váltságdíjat! Semmi garancia nincs garancia arra, hogy visszakapjuk a fájljainkat és a kontrollt számítógépünk irányítása felett.
A zsarolóprogramok komoly fenyegetést jelentenek, de megfelelő elővigyázatossággal és rendszeres biztonsági frissítésekkel minimalizálható a veszély. Legyünk óvatosak, tároljuk biztonságos helyen adatainkat, és mindig figyeljünk a gyanús jelekre az interneten!
fotó: pexels.com