A Telegram a közelmúltban a média érdeklődésének fókuszába került a cég alapítójának franciaországi letartóztatása majd szabadon engedése miatt, és úgy tűnik, hogy az ügy szálai továbbnyúlnak a bírósági hercehurcánál.
Az ukrán katonai hírszerzés szerint a Telegram annak ellenére, hogy titkosított csatornán biztosítja a kommunkációt, mégis bejárást biztosít az oroszonak az alkalmazáson keresztül a felhasználó nyomon követésére és lehallgatására. A Telegramot az ukránok több, mint 70%-a használja rendszeresen, amely az egyik legfontosabb csatorna a kapcsolattartásra és valós háborús helyzettel kapcsolatos információk megszerzésére az országban.
Az ukrán hivatalos szervek a Telegramot tulajdonképpen Oroszország trójai falovaként kezelik, és igyekeznek visszaszorítani a használatát. A korlátozás jelenleg még csak az államigazgatás, a hadsereg valamint az állam működése szempontjából kritikus üzemekben dolgozók számára kötelező.
Pavel Durov, a VKontakte (a Facebook orosz megfelelője) és a Telegram alapítója és tulajdonosa 2014-ben hagyta el Oroszországot cégével együtt, miután nem volt hajlandó az ellenzéki megnyilvánulások korlátozására a cég online felületein. Durov önkéntes számüzetése ellenére az ukrán feltételezések szerint együttműködik az orosz hatóságokkal.
Fotó forrása: pexels.com