Így ismerhetjük fel a különbséget a biztonságos és a csaló weboldalak között

Veszélyes weboldalak kiszűrése

Az online csalások évről-évre, hónapról-hónapra egyre kifinomultabbá válnak, ezért elengedhetetlen, hogy tudatosak legyünk, és tisztában legyünk azokkal a jelekkel, amelyek segítenek felismerni a hamis weboldalakat. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítenek megkülönböztetni a biztonságos oldalakat a csalóktól.

Webhelyek ellenőrzése online eszközökkel

Ha nem vagyunk biztosak egy weboldal hitelességében, használhatunk olyan eszközöket, amelyek segítenek az oldal biztonságának ellenőrzésében. Erre a célra tökéletesen megfelel a Google ‘Biztonságos Böngészés fokozott védelemmel” funkciója, amely valós időben szűri ki a veszélyes webhelyeket.
Ezt a funkciót Google Chrome böngészőben erre a linkre kattintva kapcsolhatjuk be.

Hiányzó adatvédelmi szabályzat

Minden törvényes weboldalnak rendelkeznie kell adatvédelmi szabályzattal, amely tájékoztatja a felhasználókat arról, hogyan kezelik és védik a személyes adatokat. Ha egy oldal nem rendelkezik ilyen információval, az gyanúra adhat okot.

Elgépelt URL-ek és kétértelmű karakterek

A homográf támadások a kiberbűnözők egyik leggyakoribb és leghatékonyabb taktikája. A lényege, hogy hamis weboldalak olyan domain neveken regisztrálódnak, amelyek rendkívül hasonlítanak megbízható oldalakra, de a karakterek apró eltérésekkel, például helyettesítő betűkkel, kétértelmű karakterekkel jelennek meg.
Például a ‘freemail.hu’ helyett ‘freemails.hu’ névvel regisztrálnak be egy domaint, amelyre aztán az eredeti weboldallal teljesen megegyező megjelenésű online felületet honak létre ártalmas tartalommal. Egyes karakterek, mint pl. az ‘o’ betűt is könnyen helyettesíthetőek hasonlóval, mint például a görög omicron (ο), így tévesztve meg a felhasználókat.

Elérhetősége, kapcsolatfelvételi adatok

A legtöbb jogszerű weboldal megadja elérhetőségeit, mint például a telefonszám, e-mail cím vagy kapcsolatfelvételi űrlap. Ha ezeket nem találjuk, vagy a megadott telefonszám nem elérhető, akkor valószínű, hogy hamis weboldallal van dolgunk.

SSL tanúsítvány, https protokoll

A HTTPS biztosítja, hogy a weboldalon való kommunikáció titkosított, de nem garantálja, hogy az oldal valóban hivatalos és biztonságos. A kiberbűnözők ugyanis könnyen szerezhetnek SSL/TLS tanúsítványt a hamis oldalaikhoz. Ezért ne tekintsük a HTTPS-t önálló garanciának, hanem használjuk azt egy kisebb biztonsági ellenőrzésként.

A tanúsítvány hitelesítéséhez kattintsunk a böngésző címsorában található lakatra, hogy lássuk, melyik szervezet adta ki a tanúsítványt, és hogy az érvényes-e.

További hasznos tippek

  • Ellenőrizzük az oldalak helyesírását. A csaló weboldalak gyakran hibásak, vagy tele vannak elírásokkal. Ha egy weboldalon rengeteg helyesírási hiba található, gyanakodjunk.
  • Ne kattintsunk gyanús hirdetésekre. Az adathalászok gyakran olyan hirdetéseket használnak, amelyek egy hivatalos oldalra vezetnek, de valójában hamis oldalak. Ha egy hirdetés gyanúsnak tűnik, ne kattintsunk rá.
  • Frissítsük rendszeresen a böngészőt és a biztonsági programot. A legújabb verziók segítenek megakadályozni a támadásokat és biztonságosabbá teszik az internet böngészését.a

fotó: pexels.com